Wydarzenia

Pierwszy dzień wiosny w….salonie kosmetycznym

Dzień 21marca bardziej przypominał zimę aniżeli wiosnę, dlatego przedszkolaki z grupy V zamiast z marzanną nad rzekę wybrały się do salonu kosmetycznego „LILI” w Parku Kościuszki w Kętach. W czasie zwiedzania pomieszczeń salonu dzieci dowiadywały się jakie zabiegi kosmetyczne można w nim wykonać. Panie pracujące w salonie z uśmiechem i życzliwością starały się zaspokoić dziecięcą ciekawość. Dużym zainteresowaniem zwłaszcza dziewczynek cieszyło się pomieszczenie do wykonywania makijażu i malowania paznokci. Dzieci samodzielnie projektowały wzory na paznokciach. Tego zadania z równą chęcią podjęły się zarówno dziewczynki jak i chłopcy, którzy w równym stopniu byli zainteresowani salonem fryzjerskim. Nie było chętnych do uczesania nowej fryzury za to wszyscy byli zainteresowani nowoczesnymi urządzeniami będącymi na wyposażeniu salonu min. służącemu do oceny wyglądu skóry głowy i włosów. Wszyscy chcieli obejrzeć swoje włosy w powiększeniu na ekranie komputera. Wizytę zakończył  słodki poczęstunek. To był dzień pełen wielu ciekawych wrażeń. Dziękujemy !!!

Dzień Babci i Dziadka w Domu Kultury

Tradycyjnie już przedszkolaki z „dziewiątki” zaprosiły swoje babcie i dziadków do Domu Kultury. Tym razem dzieci przygotowały bajkę o szewczyku Dratewce. Na scenie pojawiły się pszczoły, mrówki i kaczki, które nie tylko pomagały szewczykowi ale z  dużym wdziękiem prezentowały się w oryginalnych tańcach. Kiedy na scenie pojawiła się demoniczna czarownica powiało grozą ale jak to w bajkach bywa wszystko dobrze się skończyło. Zanim jednak szewczyk uratował królewnę zaczarowane panny- dziewczynki z gr V zaprezentowały piękny taniec do muzyki z „Jeziora Łabędziego”. Na zakończenie przedstawienia dzieci wspólnie zaśpiewały piosenkę dla babci i dziadka.

Dzień pluszowego misia

Zajęcia otwarte w II grupie

Zajęcia kulinarne

WYCIECZKA DO INWAŁDU

Wycieczka na łąkę

 

Festyn Rodzinny w „Dziewiątce”

   Pożegnanie zimy

 

Pożegnanie zimy

 

 

Zabawy na dywanie interaktywnym

Spotkanie z Mikołajem

Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Kącik „Palce lizać”
 
 Dzieci z grupy V w muzeum w Kętach
 
Chodzi listonosz
Zajęcia otwarte w grupie I
 
Wychowujemy w miłości do ojczyzny
Teatrzyk w przedszkolu
„Palce Lizać”
 
Święto lasu w przedszkolu
 
ŚWIĘTO DRZEWA W PRZEDSZKOLU

 

 
Dzień przedszkolaka

 

 

 

 

 

 

 

 
Wycieczka do zoo
 
 Festyn rodzinny
 
Dzieci z grupy IV na wystawie w Muzeum
 
Wycieczka do Teatru „Banialuka” w Bielsku – Białej

5 maja 2016 roku w naszym przedszkolu zorganizowany został wyjazd do Teatru Banialuka w Bielsku-Białej. Dzieci z najmłodszych grup, I i II obejrzały spektakl p.t. „Calineczka”, w nowej, ciekawej aranżacji. Maluszkom towarzyszyli rodzice, nie mniej przejęci, niż ich dzieci mającą nastąpić przygodą. Wszystko było ciekawe i ekscytujące. Sama już podróż autokarem bardzo cieszyła przedszkolaków. Wysiadamy. Ruch, duże miasto, serduszka biją, ale są nasze panie, są mamy, jesteśmy bezpieczni. Gdzie ten teatr? Jest, już wchodzimy. Jasna szatnia, rozbieramy się. Jakże przydaje się nasza samodzielność. Wchodzimy na widownię, sprawnie zajmujemy miejsca  i czekamy na spektakl. Bardzo nam się podobał, aktorzy grali pięknie, a sama akcja nieco różniła się od dobrze nam znanej. Szkoda, że już koniec. Wracamy do naszego przedszkola, tam czekać będzie na nas pyszny obiadek. Ale było fajnie!

 
 

„Co może mały człowiek”?

Taki właśnie motyw przewodni towarzyszył dzieciom z grupy IV w czasie tygodniowej realizacji tematyki: „Ekologia nie jest nam obca”. Tym razem skupiliśmy się na ochronie powietrza przed zanieczyszczeniami, w korelacji    z Programem „Czyste powietrze wokół nas” oraz na ochronie przyrody przed zaśmiecaniem, zmniejszeniu ilości śmieci poprzez ich segregację. Rozpoczęliśmy od ustalenia :„Co dymi?”, a więc co zanieczyszcza powietrze. Dzieci w dwóch grupkach zamieszczały swoje pomysły na arkuszach, które następnie omawiały, walcząc jednocześnie zaciekle o palmę pierwszeństwa w ocenie prac chłopców i dziewczynek. W końcu ustalony został remis.

Następnego dnia udaliśmy się na długą wycieczkę do parku i na korty. Zaopatrzeni w jednorazowe rękawiczki oraz worki do segregacji śmieci posprzątaliśmy wyznaczony odcinek. Nie zabrakło czasu na zabawę. Dzieci rysowały kredą na asfalcie na temat: „Mój czysty, kolorowy świat”, a następnie wzięły udział w wyścigu par. W drodze powrotnej wyrzuciliśmy zebrane śmieci do odpowiednich kontenerów. Liczyliśmy je. Wyszło dużo. I wniosek: „Są wszędzie dostępne, łatwo segregować”.

Kolejnym etapem było segregowanie „śmieci” przyniesionych z domu do właściwych pudeł w sali. Niebieski, żółty, biały – doskonale pamiętamy, gdzie co wrzucamy. Czynności tej towarzyszyła piosenka: ”Dzieci i śmieci”. Przy okazji wybieraliśmy opakowania, które posłużyły nam do wykonywania własnoręcznych konstrukcji. Dzieci z wielkim zaangażowaniem i fantazją wymyślały różne przedmioty, które można zrobić z „odpadów”. Następnie samodzielnie je tworzyły, w ciekawy sposób łącząc różne elementy. Efekty prac starszaków, jak i z pozostałych dni tematyki można obejrzeć na zdjęciach, do czego serdecznie zachęcamy.  Na koniec pytanie: „Co może mały człowiek”?  Duuuuużomoże!!! Jesteśmy Przyjaciółmi  Ziemi”, co uwidocznione zostało    także  w dziecięcej pracy kreatywnej pod takim samym tytułem.

 

 Teatr w przedszkolu
O tym, czy znamy dobre maniery mogliśmy się przekonać oglądając bajkę „Maniery biedronki Lucynki” wystawioną w naszym przedszkolu przez aktorów krakowskiego teatru. Aktorzy w humorystyczny, ale kształcący sposób przypomnieli  zasady dobrego zachowania w różnych sytuacjach. Uświadomili nam, że przyjaciele są nie tylko od tego, by nas chwalić, ale także by nas napominać, wtedy, gdy takiego napominania potrzebujemy. Przednia i pouczająca zabawa. Więcej w wydarzeniach
 
Grupa IV w muzeum

Podczas całotygodniowej tematyki wzbogacaliśmy wiedzę o naszym mieście. Poznawaliśmy legendę, herb, położenie na mapie, ciekawe miejsca, porównywaliśmy zdjęcia  Kęt z dawnych czasów z dzisiejszym wyglądem. Podsumowaniem tematyki była wizyta w Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego i udział w warsztatach zatytułowanych „Dlaczego rynek jest kwadratowy, czyli jak powstawało miasto Kęty”. Dzięki świetnie opracowanej prezentacji zobaczyliśmy  w jaki sposób powstawała nasza miejscowość, co skłoniło naszych przodków do założenia jej właśnie tutaj i w jaki sposób się rozwijała aż do dnia dzisiejszego oraz dlaczego centralnym miejscem był rynek w kształcie kwadratu. Zwieńczeniem  warsztatów była stworzona przez nas makieta dawnych Kęt. Byliśmy pierwszymi przedszkolakami, którzy biorą udział w warsztatach o tej tematyce. Dziękujemy Paniom  z muzeum za przekazane wiadomości oraz cudowną i owocną zabawę. Makietę będzie można obejrzeć w przedszkolu.

 
Spotkanie z GOPR-owcem
Wiedzieliśmy, że możemy pomagać, a nawet mimo, że jesteśmy niezbyt duzi powinniśmy pomagać sobie nawzajem i innym. Dzisiaj dowiedzieliśmy się też, że możemy zostać….. RATOWNIKAMI. To wielkie dla nas wyzwanie.
Nasze przedszkole odwiedził dziś ks. Maciej Kornecki – ratownik GOPR-u. W historii „Łosiowy las” opowiedzianej przy pomocy pacynek łosia i zajączka, nasz gość zaprezentował jak powinniśmy zachowywać się w górach i innych miejscach, gdy staniemy się uczestnikami wypadku. Dzięki piosence, której wspólnie się nauczyliśmy wiemy pod jakim numerem telefonu znajdują się służby ratunkowe, pod które należy dzwonić. Jednak największą dla nas pomocą jest poradnik ABC MAŁEGO RATOWNIKA, który każde dziecko (i panie też)otrzymało w prezencie. Poradnik ten opracowany przez ks. Maćka przy pomocy instruktorów i lekarzy uczy nas jak należy zachować się przy poszkodowanym w miejscu zdarzenia. Będziemy pamiętać, jak należy zachowywać się przy poszkodowanym w miejscu zdarzenia- zostać Małymi Ratownikami. Dziękujemy
Co słychać w IV grupie

Przedszkolaki nie chcą się nudzić. Nie lubią się nudzić. Wśród tematyk kompleksowych, zwyczajowo realizowanych w przedszkolu chcemy wyróżnić Tydzień muzyki oraz Wielkanocne tradycje świąteczne i ich podtrzymywanie,               w klimacie oczekiwania na upragnioną wiosnę. Cały tydzień bawiliśmy się muzyką i z muzyką. Szczególną uwagę skierowaliśmy na życie i twórczość Fryderyka Chopina. Dzieci dowiadywały się o latach dziecięcych kompozytora, aktywnie słuchały wybranych utworów, próbowały namalować farbami nastrój Preludium A-dur. W sali utworzyliśmy kącik muzyczny, a w wolnych chwilach z zapałem muzykowaliśmy na instrumentach, akompaniując do ulubionych utworów i piosenek. Słuchaliśmy ciekawostek o różnych instrumentach, ich budowie, rozpoznawaliśmy brzmienie niektórych.

Czekając na wiosnę i na święta wielkanocne umilaliśmy sobie czas zajęciami                  i zabawami z papieroplastyki. Nasza sala została pięknie udekorowana. Mamy satysfakcję, że nasze prace wydatnie się do tego przyczyniły. Podczas realizacji tematyki związanej z Wielkanocą dowiadywaliśmy się o dawnych zwyczajach związanych z tym okresem, porównywaliśmy ze zwyczajami współczesnymi. Wiele z tych zwyczajów kultywuje się obecnie. Do nich z pewnością należy zwyczaj ozdabiania jajek różnymi technikami. My wykonaliśmy je naklejankami z kolorowego papieru i ozdobiliśmy brokatem. Wykonaliśmy kurczątka z papieroplastyki. Wykonane prace zabraliśmy do domu, będą się pięknie prezentować na świątecznym stole. I jeszcze niespodzianka! Otrzymaliśmy piękną, pachnąca babkę wielkanocną, przybraną bukszpanem i… przepiórczymi jajeczkami, które mogliśmy zjeść. Do tego herbatka                                i podwieczorek pycha! Bardzo nam wszystko smakowało! Wesołych świąt!

 
Wielkanocne warsztaty

W naszym przedszkolu zostały zorganizowane kolejne warsztaty dla dzieci                    i rodziców. Tym razem dotyczyły świąt wielkanocnych. To doskonała forma spędzenia wspólnego czasu, czerpania radości i satysfakcji z wykonanych ozdób, bycia po prostu z sobą, a także poszerzania doświadczeń plastycznych.

Do warsztatów przygotowywaliśmy się trochę wcześniej. Dzieci uczestniczyły w pieczeniu ciasteczek, które w czasie warsztatów były ozdabiane, lukrowane i… zjadane! A że nie samym chlebem… , więc utworzono kilka stanowisk plastycznych, gdzie z zapałem i starannością można było tworzyć piękne ozdoby świąteczne. Wśród propozycji znalazły się m.in.  koszyczki, kurczątka, zajączki. Warsztaty spotkały się z aprobatą rodziców i zainteresowaniem dzieci. W czasie zajęć panowała radosna, serdeczna atmosfera, co potwierdzają zamieszczone zdjęcia. Wesołych świąt!

 
Marzanno Marzanno, ty zimowa panno!

W piątek od samego rana dzieci z grupy II i III przygotowywały się do powitania wiosny. Przedszkolaki wspólnie wykonały kukłę Marzanny z materiałów ekologicznych. Po śniadaniu wyruszyliśmy  z Marzanną nad Sołę. Mamy nadzieję że do morza dopłynie , a my nie damy się zimie.20160319_091250

 
Kącik „Palce lizać”

W dniu 18 marca (piątek) w ramach przygotowań do Świąt Wielkanocnych dzieci z gr. I, II i III przygotowały się na wspólne pieczenie ciasteczek. Ciasto zostało przygotowane dzień wcześniej przez panie kucharki. Wspólne wałkowanie i wykrawanie różnych kształtów( baranki , zajączki , kurczątka) okazało się wielką zabawą . Pełne blaszki gotowych do upieczenia ciasteczek dzieci zanosiły do kuchni, gdzie pod czujnym okiem pani kucharki nabierały złocistej barwy. Upieczone ciasteczka zostaną ozdobione kolorowym lukrem  na wspólnych z rodzicami warsztatach wielkanocnych.

013

ZAJĘCIA  OTWARTE

Serdecznie zapraszamy na zajęcia otwarte do Grupy I / maluszki/

Dnia 15.03.2016/wtorek/

Godz. 9.00

 

WĘDRÓWKA W KOSMOS

W grupie IV zakończyliśmy tematykę związaną z kosmosem. Mamy nadzieję, że poruszane zagadnienia rozbudzą zainteresowania dzieci i może, która(y)ś z nich wyruszy w niezbadane przestworza, aby odkrywać tajemnice wszechświata. Trzymamy kciuki:-)

DSC_0634[1] DSC_0636[1]

 

 

 

 Fryzjerki w Przedszkolu

​Już po raz czwarty w ramach współpracy z Technikum w Kętach uczennice klasy fryzjerstwa pod opieką p. Moniki Wszołek odwiedziły nasze przedszkole.

Przyszłe fryzjerki zaprezentowały swoje umiejętności czesząc chętne dzieci. Każda mała klientka i mały klient mogli sobie zażyczyć wymarzoną fryzurę.
Wśród dziewczynek królowały sploty i warkocze, u małych dżentelmenów niepodzielnie królowały irokezy.
Dla przedszkolaków była to cenna lekcja , na której miały możliwość podpatrzenia trudnej i wymagającej precyzji i cierpliwości pracy fryzjera.

 

 

 

ZAKŁADAMY ZIELONY OGRÓDEK W SALI W GR II

Wraz z początkiem marca zaczęliśmy przygotowywać się do nadejścia długo wyczekiwanej wiosny. Przygotowaliśmy potrzebne przybory (pojemniczki, doniczki, konewki), ziemię
i nasionka. Przed przystąpieniem do pracy poznaliśmy warunki potrzebne roślinom do wzrostu.

Następnie wysialiśmy rzeżuchę oraz sadziliśmy cebulkę, fasolę, ziemniaka. Po zasianiu
i podlaniu postawiliśmy je na parapecie, gdzie mają dużo światła. Będziemy pamiętać
o podlewaniu ich i będziemy obserwować ich  wzrost. Kiedy wyrosną będą źródłem witamin na kanapkach, tak więc czekamy na pyszny szczypiorek i rzeżuchę .

 

DZIEŃ DINOZAURA W GRUPIE II

Kto nie wierzy w dinozaura

Bardzo, bardzo dawno temu, wiecie czy nie wiecie,
strasznie groźne dinozaury żyły na tym świecie.

Człowiek przy nich był malutki jak ziarenko piasku.
Teraz można je oglądać tylko na obrazku.

Wielkie łapy i pazury i ogromna głowa…
Kto je ujrzał, to ze strachu do dziupli się chował.

A niektóre, wielkie skrzydła nosiły na karku.
Dziś w Bałtowie to zobaczysz. Są w Jurajskim Parku.

Dzisiaj te olbrzymie gady na półeczkach stoją,
a dzieciaki-przedszkolaki wcale się nie boją.

Z klocków Lego, plasteliny, z drzewa i plastiku.
Dinozaury to – zabawki rodem z Archaiku.

Kto nie wierzy w dinozaura niech w książeczce szuka.
Żyły milion lat przed nami, tak mówi nauka.

20160226_094034

 
ŚWIATOWY DZIEŃ BAJKOWYCH POSTACI

dalszy ciąg zdjęć

REGULAMIN Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „MÓJ PRZYJACIEL – PLUSZOWYMIŚ”

I. Cele Konkursu
• kształtowanie i rozwijanie zainteresowań artystycznych dzieci
• kształtowanie inwencji i wyobraźni twórczej
• rozwijanie umiejętności manualnych dzieci
• przybliżenie dzieciom historii pluszowego misia
• inicjowanie zainteresowań czytelniczych
• odkrywanie, rozwijanie i promowanie uzdolnień oraz pasji dzieci
• integracja środowiska rodzinnego i przedszkolnego
II. Organizator
Organizatorem konkursu jest Samorządowa Placówka Wychowania Przedszkolnego nr 9 w Kętach, ul. Żwirki i Wigury 33, tel. 33 845 30 28
III. Uczestnicy
Konkurs adresowany jest do dzieci uczęszczających do przedszkola i ich Rodziców
IV. Przebieg Konkursu
• wykonanie pracy plastycznej do 18.11.2014r
• komisja wyłoni 1,2,3 miejsca w IV kategoriach wiekowych oraz przyzna wyróżnienia

V. Warunki uczestnictwa
• zadaniem uczestników Konkursu jest wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej postać ulubionego pluszaka, nawiązującej do tematu: „Mój przyjaciel miś”
• uczestnicy konkursu wykonują prace wybranymi przez siebie technikami plastycznymi (rysowanie, malowanie, wyklejanie, wydzieranie, kolaż itp.)
• pracę należy wykonać na kartce formatu A3 lub A4
• prace mogą być wykonane indywidualne przez dzieci lub wspólnie z najbliższymi osobami
• pracę należy podpisać na odwrocie imieniem i nazwiskiem dziecka

VI. Jury

• Jury w składzie: Dyrektor placówki, przedstawiciel Komitetu Rodzicielskiego i nauczyciel wyłoni laureatów. Decyzja Jury jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie.

VII. Nagrody
Wyniki Konkursu zostaną oficjalnie ogłoszone 25.11.2014 r. w Światowym Dniu Pluszowego Misia w przedszkolu oraz opublikowane na stronie internetowej Organizatora. Wszystkie prace będą wyeksponowane na wystawie w Samorządowej Placówce Wychowania Przedszkolnego nr 9.

VIII. Postanowienia końcowe
• Organizator Konkursu zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w Regulaminie oraz przerwania lub odwołania Konkursu
• Uczestnictwo w Konkursie jest jednoznaczne z akceptacją warunków Konkursu
• Regulamin jest dostępny na stronie internetowej organizatora:
http://www.spwp9.edukacja.kety.pl/
• zgłoszenie do Konkursu jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na wykorzystanie i opublikowanie danych dotyczących wyników Konkursu, do prezentacji zdjęć oraz na stronie internetowej Organizatora
• w sprawach nieprzewidzianych Regulaminem decyzje podejmuje Organizator Konkursu

Niniejszy Regulamin wchodzi w życie z dniem ogłoszenia informacji o Konkursie.

ZAJĘCIA NA BASENIE

 

7.X.2014 r dzieci z oddziału IV rozpoczęły zajęcia na basenie. Niecierpliwie wyglądane przez przedszkolaków już po pierwszym razie spełniły ich oczekiwania. Zajęcia te mają charakter oswajania, zabaw z wodą i podstaw nauki pływania pod czujnym okiem instruktorki, pani Kasi. Dzieci chętnie biorą w nich udział, korzystają też z innych atrakcji dostępnych na pływalni, np. jacuzzi, zjeżdżalni czy też „grzybka”. Poniższe zdjęcia odzwierciedlają radość, jaka maluje się na buziach dzieci w czasie zajęć w wodzie.

 

WYCIECZKA NA KORTY

 

Korzystając z pięknej pogody dzieci z oddziału IV wybrały się w dniu 9.X. 2014 r na korty, aby uczestniczyć w grach i zabawach terenowych. Wycieczka spotkała się z uznaniem przedszkolaków, a zajęcia okazały się atrakcyjne i wszystkie dzieci chętnie wzięły w nich udział. Proponowane zabawy, to: slalom między słupkami, pojedynczo i w parach, obieganie drzew, zbieranie żołędzi i rzucanie nimi do wyznaczonego celu, wbieganie na górkę i zbieganie z niej, „brodzenie” w opadłych liściach, a następnie zbieranie najpiękniejszych liści i zabranie ich do przedszkola.

 

Rozpoczęliśmy  „zumbowanie”!

 

ŚWIĘTO JABŁUSZKA

Niestety, pogoda nam nie dopisała:-(. Postanowiliśmy jednak nie poddawać się jesiennym kaprysom i Dzień Jabłuszka zorganizowaliśmy w sali przedszkolnej. Śpiewom i tańcom towarzyszył uśmiech na twarzy, a smak upieczonych przez rodziców jabłkowych wypieków rozkoszował nasze podniebienia i żołądki. Dziękujemy:-). 

KĄCIK „PALCE LIZAĆ”

  W naszym przedszkolnym kąciku „Palce lizać” sezon rozpoczęty! Przygotowując się do rodzinnego Święta Jabłuszka wypiekaliśmy francuskie ciasteczka z jabłkami i cynamonem. Zdarzało się, że kawałki jabłek przed ułożeniem na kwadraciku z ciasta trafiały wprost do naszej buzi. Pychotka. Zabawa jak zwykle przednia, efekt smakowy na pewno również. Przekonamy się jutro. Zapraszamy do przedszkolnego ogrodu:-)

 

DO WIDZENIA PRZEDSZKOLE

To był uroczysty ale trochę smutny dzień. Bo dla dzieci odchodzących do szkoły 17.06. 2014 to dzień pożegnania z przedszkolem, z którym  po kilku latach pobytu nie tak łatwo się rozstać. Łza zakręciła się w niejednym dziecięcym i dorosłym oku. Ale żeby nie było smutno na pożegnanie beztroskich chwil dzieci z grupy III i IV przygotowały inscenizację wierszy J. Tuwima i J. Brzechwy oraz piosenki z filmu Akademia Pana Kleksa. Nie zabrakło też wesołych tańców w wykonaniu dzieci z gr. III. Rodziców zgromadzonych na uroczystości dzieci z gr. IV przywitały i pożegnały dostojnym polonezem, który jest symbolem zakończenia ważnego etapu w życiu i rozpoczęciu następnego. Przed dziećmi tak jak mówią słowa wiersza otwiera się nowa, ciekawa księga świata. Życzymy wszystkim dobrego odpoczynku w czasie wakacji a potem samych sukcesów w szkole.

WYCIECZKA DO MUZEUM W KĘTACH

W środę 18 czerwca dzieci z grupy IV miały możliwość poznania trochę historii swojego miasta w Muzeum im. A. Kłosińskiego. Dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały eksponaty i słuchały ciekawych opowieści pani przewodnik o tym jak wyglądało życie ludzi w dawnych latach, jak pracowali, z jakich przedmiotów codziennego użytku korzystali, czym bawiły się dzieci. Okazało się, że każdy przedmiot w muzeum ma swoją ciekawą a czasem tak jak zabawkowa kolejka z czasów drugiej wojny światowej również niezwykłą historię. To była ciekawa lekcja historii miasta.

BEZPIECZNE WAKACJE NAD WODĄ

W środę 25 czerwca w naszym przedszkolu w ramach akcji Bezpieczne Wakacje prowadzonej pod patronatem Gminy Kęty odbyło się spotkanie dzieci z ratownikami wodnymi. W czasie spotkania dzieci zapoznały się z niebezpieczeństwami na jakie mogą być narażone podczas zabaw w wodzie. Ratownicy zademonstrowali także dzieciom sprzęt służący do ratowania tonących i omówili sposoby właściwego zachowania się w sytuacjach różnych zagrożeń mogących wystąpić w czasie pobytu nad wodą. dzieci zapoznały się także z podstawowymi znakami obowiązującymi nad wodą. Na zakończenie dzieci otrzymały kolorowanki i książeczki związane z omawianą tematyką

WYCIECZKA DO KRAKOWSKIEGO ZOO

Nadszedł ten dzień, w którym autobus stał przed przedszkolem gotowy do wyjazdu oczekiwanego przez dzieci z niecierpliwością i radością a przez dorosłych trochę z obawą czy dzieci dobrze zniosą długą dla nich podróż autobusem. Ale dzieci w czasie całej wycieczki zachowywały się wzorowo jak prawdziwi podróżnicy. Nie marudziły nawet w czasie  ponad dwugodzinnej wędrówce po zoo. Wszyscy byli zaciekawieni oglądaniem dużej ilości różnorodnych gatunków zwierząt zebranych ze wszystkich kontynentów. Na buziach dzieci widać było zaciekawienie, czasem zadziwienie kiedy oglądały na żywo zwierzęta widziane do tej pory tylko w książkach na zdjęciach lub rysunkach. Nawet bocian, którego można było porównać ze swoim wzrostem na wyciągnięcie ręki wzbudził zaciekawienie. Król zwierząt lew zademonstrował nam swoim potężnym rykiem kto rządzi w krainie zwierząt po czym schował się do swojego legowiska. To była naprawdę udana wycieczka.

DLA MAMY I TATY

We wtorek 3 czerwca miał się odbyć w naszym przedszkolu piknik rodzinny. Niestety także w tym roku pogoda nie była dla nas łaskawa i ze wszystkich zaplanowanych atrakcji pozostał tylko program artystyczny z życzeniami dla mamy i taty w wykonaniu dzieci, na którego zaprezentowanie czekały z niecierpliwością i dziecięcą tremą. na scenie pojawiły się bajkowe postacie z bajki o Szewczyku Dratewce. Gra małych aktorów godna była prawdziwej sceny teatralnej i spotkała się z uznaniem widowni. Mimo, że za oknem było szaro w sali panowała atmosfera radości i dobrej zabawy, którą podtrzymały także wiersze i piosenki z życzeniami dla mamy i taty w wykonaniu dzieci z grupy IV.  Zatańczony przez nie krakowiak na zakończenie przedstawienia został nagrodzony gromkimi brawami. Dziękujemy małym artystom za występy i rodzicom za udział w przedstawieniu.

ZAJĘCIA W BIBLIOTECE

W środę 04.06 dzieci z grupy IV odwiedziły po raz ósmy  a zarazem ostatni w tym roku szkolnym Bibliotekę Miejską. Tym razem w związku z akcją „Cała Polska czyta dzieciom”,bajki czytała nie tylko pani bibliotekarka ale także goście. dzieci musiały także pomóc bajkowym postaciom w powrocie do swoich bajek . Dla dzieci, które kontakt z książkami miały przez cały rok odgadnięcie tytułów bajek nie stanowiło żadnego problemu. Na zajęcia w bibliotece dzieci zawsze oczekiwały z radością. W czasie tych spotkań dzieci zapoznały się z biblioteką, dowiedziały się jak powstawały i wyglądały pierwsze książki, uczestniczyły w zajęciach plastycznych, rozwiązywały różne zagadki i zadania, słuchały głośnego czytania książek i mogły je samodzielnie oglądać i czytać. Zajęcia  wprowadziły dzieci w zaczarowany świat książek, wpływając na wzrost zainteresowania nimi i zachęciły do samodzielnego czytania. Duże zainteresowanie książkami w tym nie tylko bajkami ale również książkami ze świata przyrody wykazywane przez dzieci spotkało się z dużym uznaniem pani bibliotekarki. Na zakończenie jako podziękowanie za zajęcia dzieci wręczyły wykonaną przez siebie książeczkę składającą się min. z ilustracji do książek, które były wypożyczane z biblioteki. Książka ku radości dzieci została umieszczona na bibliotecznej półce z przeznaczeniem do oglądania przez czytelników.

Doświadczenia warte zobaczenia”

Dnia 16.05. odbył się w przedszkolu pokaz eksperymentów z dziedziny chemii i fizyki. Przeprowadzone naukowe show spowodowało, że na usta dzieci sam cisnął się okrzyk „wow”.

Dzieci miały możliwość obserwować jak:

– woda płynie do góry

– powstaje kolor z bezbarwnej pary

– jak nadmuchiwać balon bez pomocy ust

– przemienia się woda w sok z gumijagód a następnie w colę i wiele innych ciekawych rzeczy.

Obserwowany pokaz udowodnił dzieciom, że bycie naukowcem to super sprawa, a fizyka i chemia uwielbiają plątać figle.

„ZESPÓŁ MUZYCZNY”

Czas zabaw dowolnych bywa wielką inspiracją do nowych pomysłów. Czy TEN zespół różni się czymś od profesjonalistów? Gitara – jest, perkusja – (krzesełko, okazuje się, że nie jedno) – jest no i klawisze z solistą, który co prawda musiał przyjąć postawę klęczącą, ale cóż się nie robi dla muzyki! A nawet nie zabrakło tancerza:-). Publiczność spisała się i piszczała……….. z zachwytu!

 

KULINARNY KĄCIK „ PALCE LIZAĆ”

W naszym przedszkolu już zapachniało świątecznymi wypiekami , a to za sprawą pieczonych ciasteczek w Kulinarnym Kąciku „ Palce lizać”. Foremkami w kształcie zajączka i baranka odbijaliśmy ciasteczka, a następnie z sera i kokosu robiliśmy „ futerko”. W koszyczkach wyglądają ślicznie

BANIALUKA 10. kwietnia w przedszkolu wielkie wydarzenie – wyjazd do Teatru Lalek „Banialuka” w Bielsku – Białej na przedstawienie pt. Calineczka. Dzień starannie przez maluszków i średniaków zaplanowany: umawianie się kto z kim będzie w autobusie siedział , jak się ubierze – chłopcy namawiali jeden drugiego na założenie białej koszuli i krawata lub muszki, a dziewczynki na suknie -najlepiej długie, do samej podłogi:-) ustalanie …..co spakowane będzie w plecaku! Ekscytacja towarzyszyła dzieciom już od pierwszych chwil poranka. Przedstawienie zapierało dech dzieciakom. Warto więc było czekać.

SPOTKANIE Z LEŚNICZYM „Bo Ziemia to wyspa, wyspa zielona”….. Dbanie o nasze środowisko przyrodnicze, obserwacja fauny i flory jest bardzo trudnym zajęciem wymagającym dokładnej znajomości i miłości świata roślin i zwierząt. Opowiadał nam o tym zaproszony do naszego przedszkola gość z Nadleśnictwa Andrychów.  Z zainteresowaniem słuchaliśmy ciekawostek dotyczących przyrody, również z okolic nam najbliższych. My przygotowaliśmy  przedstawienie, przez które chcieliśmy zapewnić, że pamiętamy o naszym środowisku i będziemy je chronić.

ZAJĘCIA OTWARTE W GRUPIE I

 W dniu 03.04 2014 w grupie I zorganizowano zajęcia otwarte dla rodziców. Tematem zajęć był „ Koszyczek z kwiatami”- praca plastyczna wykonana z materiałów odpadowych. Dzieci wykonywały koszyczki z kwiatami z wykorzystaniem wytłaczanek po jajkach. W czasie zajęć zapoznały się z przeznaczeniem kolorowych pojemników do segregacji śmieci, a także dowiedziały się dlaczego warto segregować odpady.

 

PIZZA PALCE LIZAĆ

To nie prima  aprilis mimo, że to pierwszy kwietnia – dzisiaj piekliśmy pizzę. Najpierw zrobiliśmy ciasto drożdżowe pszenno – razowe (ale rosło!), potem formowaliśmy z niego kuleczki, po to, by je „rozwałkować” dłonią na cieniutki placek. Następnie trzeba było uformować wokół tego placka wałek (?), posmarować sosem pomidorowym, ułożyć plasterki szynki, posypać serem żółtym i……… do pieca. Jak zwykle  – pychotka

WYCIECZKA DO OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW

W dniu 27.03.2014 dzieci z oddziału IV udały się na wycieczkę do oczyszczalni ścieków. Celem wycieczki było szkolenie ekologiczne dla dzieci oraz zwiedzanie zakładu. Przedszkolaki dowiadywały się o  sposobach oszczędzania wody, możliwościach unikania jej zanieczyszczania i sposobach oczyszczania. Na początku dzieci uczestniczyły w pogadance na powyższe tematy w świetlicy zakładu, gdzie pani technolog naświetliła problem, zaprezentowała próbki wód o różnym stopniu zanieczyszczenia oraz udostępniła książeczki, zawierające zdjęcia i obrazki rożnych organizmów, które przyczyniają się do stopnia czystości wody. Były tam zarówno organizmy zagrażające czystości wody, a tym samym zdrowiu i życiu, jak i pomocne w procesie uzdatniania wody. Następnie dzieci zostały dokładnie poinstruowane na temat bezpieczeństwa w czasie pobytu na terenie zakładu. Zwiedzanie oczyszczalni było interesującym przeżyciem dla dzieci i  na pewno na długo pozostanie im w pamięci. Na własne oczy, a właściwie nosy przekonały się, jak wyglądają ścieki, osady, zbiorniki i urządzenia do oczyszczania wody i jak ciężka jest praca ludzi tam zatrudnionych.

POWITANIE WIOSNY W dniu 21.03.2014 dzieci z oddziału I i II wybrały się na wycieczkę nad pobliską rzeczkę w celu pożegnania zimy i powitania wiosny. Wykonały „Marzanne”, którą wrzuciły do rzeki jako symbol odchodzącej zimy. Podczas drogi śpiewały piosenki o tematyce wiosennej.

MALI SPORTOWCY

Nasze przedszkolaki bardzo lubią zajęcia gimnastyczne, które odbywają się systematycznie w każdym tygodniu. Pozwalają one nie tylko na rozładowanie potrzeby ruchu ale zapobiegają wadom postawy i zachęcają do aktywnego spędzania czasu, uczą, że ruch to zdrowie i dobra zabawa. Kto wie może wśród nich kryją się przyszli sportowcy.

KULINARNY KĄCIK „PALCE LIZAĆ”

W przedszkolnym kąciku kulinarnym „palce lizać” zapachniało wiosną. Po słodkich wypiekach przyszła kolej na wiosenne kanapki zachęcające do zdrowego odżywiania. Do pracy z zapałem zabrały się wszystkie dzieci nawet te najmłodsze. Po salach rozchodziły się smakowite zapachy min. pomidorów, salaty, rzodkiewki, szczypiorku. Na własnoręcznie wykonanych kanapkach nie zabrakło tak lubianych przez dzieci i wyhodowanych w przedszkolu kiełków. Kanapki nie tylko pięknie wyglądały ale równie wybornie smakowały.

AKADEMIA ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA

Dzieci z gr.II brały udział w realizacji kolejnego etapu Akademii Zdrowego Przedszkolaka. Podczas realizacji tego etapu dzieci wybrały się do firmy pszczelarskiej ,,Łysoń” ,gdzie zapoznały się z produkcją miodu ,degustowały różne rodzaje miodu  i dowiedziały się o leczniczych właściwościach tych produktów .Zapoznając się z produktami w których kryją się witaminy zrobiły syrop z buraka ,selera i cebuli. Zapoznały się w ten sposób z naturalnymi sposobami leczenia .  Korzystając ze spacerów na świeżym powietrzu oraz zorganizowanie w sali przedszkolnej slalomu między przeszkodami pod hasłem,, Bieg po odporność” dzieci dowiedziały się ,że ruch i hartowanie wzmacnia odporność.

BAJKA O SMOKU

Do naszego przedszkola zawitali aktorzy z teatru z Ar – Te, z Krakowa.   Przedstawili bajkę pt.”O smoku, który robił wszystko źle”. Dzieci brały również czynny udział w przedstawieniu i aktywnie pomagały niesfornemu smokowi w podejmowaniu właściwych decyzji dotyczących bezpiecznych zachowań. Ile przy tym było zabawnych sytuacji?

FRYZJERKI W PRZEDSZKOLU

 Do naszego przedszkola została po raz drugi zaproszona p. Monika Wszołek wraz ze swoimi podopiecznymi – uczennicami klasy fryzjerskiej. Wielka niespodzianka -nie tylko dla dziewczynek. Zadowolone miny chłopaków i niezwykle kontrolowane ruchy z nowymi fryzurami  (prawie sparaliżowani) mówiły o ważności tego, co na głowie. Wykonane mistrzowsko arcydzieła świadczą nie tylko o niezwykłej sprawności rąk, ale również o wielkiej wyobraźni przyszłych pań fryzjerek. A może, któraś z dziewczynek lub jakiś chłopak  z naszego przedszkola zauroczy się ich pracą i podąży w ślady naszych gości?! Dziękujemy.

ZAJĘCIA NA BASENIE

Od drugiego półrocza dzieci z oddziału IV rozpoczęły zajęcia na basenie. Pod opieką instruktora będą oswajać się z wodą poprzez zabawy i ćwiczenia, korzystać z atrakcji typu zjeżdżalnia czy „grzybek” oraz uczestniczyć w nauce pływania. Zajęcia te cieszą się uznaniem dzieci, a oprócz znanych korzyści dla zdrowia, w tym zapobieganie i korygowanie wad postawy po prostu dostarczają przedszkolakom dużo pozytywnych emocji. Zajęcia odbywać się będą w każdy czwartek w ramach godzin pobytu dzieci w przedszkolu.

KOSMICZNA PODRÓŻ- KONTYNUACJA

Dzieci z naszego przedszkola w ciągu ostatnich dwóch tygodni odbyły „kosmiczną podróż”. Poznały Układ Słoneczny, wygląd i nazwy planet. Zdobyły wiadomości o pierwszych lotach kosmicznych. Gromadziły książki i ilustracje związane z kosmosem. Podsumowaniem pierwszego tygodnia były zajęcia w przenośnym planetarium PLANET EXSPRESS. Dzieci miały możliwość zobaczenia z bliska „ tego” co jest tak daleko. W drugim tygodniu poznały gwiazdozbiory i zastanawiały się –  czy jesteśmy sami w kosmosie. Zdobywaniu wiedzy towarzyszyły ciekawe zajęcia plastyczne : -średniaczki wykonały z małą pomocą rodziców promy kosmiczne – starszaki wysłały swoje rakiety od razu w kosmos oraz – próbowały z gumowych rękawiczek  zrobić ufoludki W kulinarnym kąciku „ Palce lizać” dzieci piekły  „ kosmiczne ciasteczka”, które później w kosmicznym tempie zjadły. Celem zajęć było pobudzenie zainteresowania dzieci kosmosem, zachęcenie do pogłębienia wiedzy na ten temat. Zastosowane formy pracy zachęcały dzieci do aktywnego udziału w zajęciach.

AEROBIK

Dzieciom bardzo podobały się zajęcia z aerobiku przeprowadzone w przedszkolu. Dlatego 26 lutego zajęcia odbyły się ponownie, tym razem w sali gimnastycznej Powiatowego Zespołu Szkół nr 10 w Kętach. Prowadziła je tak jak poprzednio p. Ewa Kos wraz z uczennicami. Tym razem również zabawa była doskonała, a dodatkową atrakcją było ćwiczenie na szkolnej sali gimnastycznej. Nikt nie narzekał na zmęczenie, przeciwnie dzieci nie miały ochoty na skończenie zajęć. Bardzo dziękujemy pani Ewie Kos i dyrekcji Zespołu Szkół za udostępnienie sali gimnastycznej.

PRZEDSZKOLAKI W MUZEUM

W dniu 21.02.2014 dzieci z gr.II wybrały się na wycieczkę do Muzeum im.Aleksandra Kłosińskiego w Kętach.Podczas pobytu w Muzeum zapoznały się z historią naszego miasta, obejrzały eksponaty muzealne .Zwiedziły również wystawę ,,Historia Polski – Według Komiksu”. Wycieczka była dla dzieci interesującym przeżyciem, pogłębiła wiedzę na temat  przeszłości Kęt oraz okolicy.

     

KOSMICZNA WYCIECZKA

W czwartek 20 lutego dzieci miały okazję do odbycia niezwykłej podróży, w kosmos do gwiazd. Było to możliwe dzięki seansowi w przenośnym planetarium, w którym niczym w kapsule statku kosmicznego dzieci mogły oglądać niezwykłe zdjęcia wszechświata. Z bliska oglądały planety, gwiazdy, bajeczne mgławice. Zajrzały nawet do wnętrza słońca i odbyły lot nad powierzchnią księżyca, Podróż odbywała się w atmosferze doskonałej zabawy a na twarzach co raz pojawiał się wyraz zadziwienia i zachwytu i żal ,że to już koniec. Po seansie był jeszcze czas na oglądanie teleskopów i zabawę piłkami „planetami”. Wszyscy uczestnicy magicznej wycieczki zabrali ze sobą niezapomniane przeżycia i wrażenia.

KULINARNY KĄCIK „PALCE LIZAĆ”

Zabawy kulinarne w kąciku „Palce lizać” stały się w naszym przedszkolu już tradycją. Nie zważając na datę bo to dziś 13 luty- zakasaliśmy  rękawy, założyliśmy czapki i fartuszki i do dzieła. Dzisiaj –  maślane ciasteczka. Choć troszkę   osłodziły nam niezrealizowane plany związane z zimowymi szaleństwami na śniegu. Choć bez śniegu- zabawa przednia. Podzieliliśmy się efektami z najbliższymi. Było słodko i smacznie.

PRZEDSZKOLAKI W BIBLIOTECE

Zajęcia w bibliotece stały się już tradycją dzieci z grupy IV i są przez nie oczekiwane z niecierpliwością. Tematem spotkania , które odbyło się 5 lutego były koty. Dzieci wysłuchały bajki a potem z zapałem oddały się oglądaniu książek, otrzymały także „koty” do kolorowania. Na następne spotkanie jesteśmy umówieni w marcu.

TEATRZYK PT.”ZIMOWA NIESPODZIANKA”

We wtorek 28 stycznia dzieci miały możliwość oglądania przedstawienia pt. „Zimowa niespodzianka’ w wykonaniu aktorów teatru „Kanon”. Dzieci śledziły przygody zająca i niedźwiedzia w zimowym lesie, uczyły się jak pomagać zwierzętom w okresie zimy. Z pomocą wróżki starały się nauczyć niesfornego Januszka dobrych manier. Dzieci były nie tylko widzami ale także aktywnymi uczestnikami przedstawienia, gdyż postacie z bajki toczyły z dziećmi dialogi i wciągały je do wesołej zabawy.

AEROBIK W PRZEDSZKOLU

Areobik w przedszkolu? Chociaż ta forma ćwiczeń gimnastycznych jest mało znana dzieciom, to przecież ruch i muzyka są nieodłącznymi atrybutami dziecięcej aktywności. Po raz  pierwszy  nasze przedszkolaki  wzięły udział w takich zajęciach. Prowadziła je p. Ewa Kos – nauczycielka wychowania fizycznego z sąsiadującego z naszym przedszkolem Technikum. Koncentracja, radość z podejmowanego wysiłku, wyrabianie rytmu i poczucia estetyki ruchu, wzmacnianie mięśni i poprawianie sylwetki – to tylko niektóre zalety zajęć. Przede wszystkim to doskonała, wspólna zabawa. Czasami wydawało się, że brak dzieciom sił, ale na szczęście to tylko złudzenie:-). Przedszkolacy spisali się na 6!!! Dziękujemy pani Ewo!

PRZEDSZKOLNE JASEŁKA

Jasełka wpisały się na stałe w harmonogram imprez SPWP nr 9 w Ketach. W tym roku, w dniu 22 stycznia widownia jak zwykle wypełniła się zaproszonymi gośćmi, wsród których przeważali dziadkowie i babcie,bo to właśnie z okazji ich święta dzieci tak ochoczo przygotowywały się do występu.występy dzieci wzbudziły zachwyt publiczności i spotkały się z ciepłym przyjęciem, odzwierciedlonym w gromkich brawach ale i łzach wzruszenia, ktłóre widoczne były na wielu twarzach oglądających. Ciekawostką jasełek był udział rodziców, którzy wcielili się w postaci Trzech Króli i Lucyfera. Przedstawienie zawierało tradycyjne treści i motywy, jednakże w interesującym, nowatorskim aranzu i oprawie muzycznej. dzieci czuły się na scenie swobodnie, z zapałem tańczyły taniec góralski, krakowski, muzykowały na instrumentach perkusyjnych, odtańczyły taniec diabląt, a „chór aniołów” umilał przedstawienie śpiewem ciekawie dobranych utworów. Na uwagę zasługiwały przepiekne stroje dzieci i starannie przemyslana i wykonana dekoracja. Przedstawienie wymagało dużego nakładu pracy zarówno dzieci jak i nauczycielek, ale efekt był tego wart. Przedstawienie brało udział w I Gminnym Przeglądzie Inscenizacji Bożonarodzeniowych. Po obejrzeniu wszystkich prezentacji komisja wyłoniła pięć przedstawień jasełkowych, których fragmenty zostaną przedstawione podczas Gali Finałowej. W gronie wyróżnionych zespołów znalazły się dzieci z naszego przedszkola.

 

PRZEDSZKOLNA WIGILIJKA

Gdy upieką się słodkie makowce to znaczy, że już święta…18 grudnia nie zabrakło słodkich makowców i pachnących pierników w sali oddziału IV w szkole. Dzieci zebrane przy świątecznym stole składały sobie życzenia łamiąc się opłatkiem i cieszyły się z prezentów a potem przyszedł czas na prezent dla kolegów z przedszkola nr 7. Dzieci przedstawiły bajkę pt.” Wyprawa po choinkę”. Dzieci z ochota wcieliły się w postacie leśnych zwierzątek, bałwanka a nawet Mikołaja. Mali aktorzy zostali nagrodzeni brawami przez swoich kolegów z przedszkola nr 7 i obdarowani słodyczami. Wszyscy życzyli sobie „Wesołych Świąt.” „Biały obrus lśni na stole, pod obrusem siano. Płoną świeczki na choince, co tu przyszła rano”. Tak było w przedszkolu 19 grudnia. W porze obiadowej wszystkie przedszkolaki i cały personel zasiedli do wspólnej wigilijki. Odświętnie nakryte stoły, łamanie się opłatkiem, życzenia, razem śpiewane kolędy i blask choinkowych świeczek stworzyły świąteczny nastrój. Grzecznym dzieciom aniołek zostawia pod choinką prezenty. Czyż, zatem mogło być inaczej? Każda grupa pod choinką znalazła worek pełen ZASŁUŻONYCH prezentów.  „Ochów” i „achów” było bez końca. Życzymy wszystkim dzieciom i ich Rodzinom takich samych szczęśliwych chwil  na czas Bożego Narodzenia i w Nowym Roku.

ZAJĘCIA W BIBLIOTECE

11 grudnia dzieci z gr.IV po raz drugi odwiedziły bibliotekę gminną w Kętach. Dzieci z radością oczekiwały na kolejne spotkanie w zaczarowanym świecie książek. Zabraliśmy ze sobą ilustracje wykonane przez dzieci do wypożyczonej poprzednio z biblioteki książki pt. „Mama Mu na rowerze”. Prace dzieci zyskały duże uznanie. Dzieci tradycyjnie wysłuchały bajki czytanej przez panią bibliotekarkę a następnie ozdabiały przygotowaną dla nich specjalnie choinkę. Zainteresowania i wiedza na temat świata zwierząt i zapał z jakim dzieci słuchają i oglądają książki został nagrodzony podarowanymi dzieciom przez panią bibliotekarkę 2 książkami,  za które bardzo dziękujemy.Jedna  z nich zawiera piękne zdjęcia zwierząt.  Jak zwykle czas minął bardzo szybko i trzeba było wracać do przedszkola. Ponieważ jest to okres przedświąteczny dzieci złożyły paniom bibliotekarkom świąteczne życzenia i wręczyły samodzielnie wykonaną kartkę. Następne spotkanie już w styczniu.

IDĄ ŚWIĘTA …CZYLI WARSZTATY PRZEDŚWIĄTECZNE W PRZEDSZKOLU

„Krok po kroku, krok po kroczku, najpiękniejsze w całym roczku idą święta, idą święta”….Tak, tak, pora rozpoczynać świąteczne przygotowania. Dlatego czwartego grudnia w naszym przedszkolu  zostały zorganizowane warsztaty przedświąteczne. Rozpoczęliśmy od ozdabiania świątecznych ciasteczek.  Zaprosiliśmy do pomocy najbliższych, którzy z wielkim  entuzjazmem przystąpili do pracy. Cynamonowo – goździkowy zapach rozchodził się po całym przedszkolu dając przedsmak Bożonarodzeniowej atmosfery. Nastrój i powaga chwili udzieliły się też dzieciom. W jakim skupieniu i z jaką precyzją  wykonywały pierwsze ozdoby świąteczne – aniołki?! A po skończonej pracy?….. pomagały Rodzicom! Nie tylko w zdobieniu gwiazdek, dzwonków, reniferów, misiów, aniołków, ale również zatracały się w doszukiwaniu smaków przygotowywanych specjałów. „Bo w te święta, jak pamiętasz, będą ciasta i prezenta, więc (…) pamiętaj, chwile ciepłe, które były, by przez cały rok służyły, chwile szczęścia i słodyczy”. Idą święta!

MUZYKA POWAŻNA NIE JEST DLA DZIECI ZBYT POWAŻNA

      Muzyka wpływa na nasze nastroje i emocje, uspokaja, poprawia nastrój i rozładowuje stres, albo irytuje, pobudza agresje. Okazuje się, że poprzez muzykę bardzo wcześnie możemy wspierać i stymulować zmysły dzieci, a przez to rozwijać ich wrodzone talenty. Odpowiednio dobrana muzyka pozytywnie oddziałuje już na dziecko w łonie matki, które od dwudziestego szóstego tygodnia słyszy rytm i melodię! Naukowcy, m.in. otolaryngolog prof. Alfred Tomatis, którzy badali wpływ muzyki poważnej na człowieka stwierdzili, że muzyka stymuluje rozwój mózgu i układu nerwowego. Muzyka słuchana w dzieciństwie ma wpływ na odbieranie bodźców dźwiękowych w ciągu całego życia, pomaga budować neuronalne drogi, które mają wpływ na naukę języków (także obcych), rozwój pamięci i poczucia przestrzeni. Odpowiednia muzyka poprawia koncentrację, powoduje wzrost kreatywności i zapamiętywania, ułatwia naukę czytania i pisania, podwyższa motywację, opóźnia objawy zmęczenia, harmonizuje napięcia mięśniowe, poprawia koordynację ruchową. Terapeuci polecają wszystkim codzienne słuchanie muzyki. Okazało się, iż najlepiej stymulują mózg utwory Mozarta (stad termin „Efekt Mozarta” wprowadzony przez Dona Campbella) i chorał gregoriański – poprawiają także pamięć i koncentrację. Muzyka baroku – Vivaldiego, Telemanna, Bacha – wspomaga i przyspiesza proces przyswajania wiedzy. Utwory Beethovena, Vivaldiego, Straussa harmonizują i integrują rytm pracy serca i mózgu. Dzieci w naszym przedszkolu słuchają muzykę poważną aktywnie tj.- interpretują muzykę tańcem, ruchem ( z chustami, szarfami)– akompaniują na instrumentach perkusyjnych i niekonwencjonalnych ( kubki, puszki, itp.)- tworzą opowieści słowne i ruchowe. Biorąc pod uwagę korzyści płynące z słuchania muzyki poważnej, dzieci w naszym przedszkolu drugi rok biorą udział w cyklu zajęć pt. „ Mała – poważna muzyka”. Zajęcia odbywają się dwa razy w miesiącu, w sali średniaków, która w tym czasie zamienia się w salę koncertową. Dzieci zostały zapoznane z „ Kodeksem młodego melomana”. Otrzymują zaproszenia na koncerty i krótki program, z którego rodzice mogą się dowiedzieć, jakie utwory wysłuchały. W czasie tych zajęć dzieci poznały sylwetki kompozytorów i wysłuchały niektóre utwory;

-Fryderyka Chopina

-Jana Sebastiana Bacha

-Piotra Czajkowskiego

-Wolfganga Amadeusza Mozarta

-Johanna Straussa

-Antonio Vivaldiego

W miarę możliwości będziemy zapraszać do przedszkola muzyków, aby dzieci mogły na żywo posłuchać muzyki.

ZAJĘCIA OTWARTE W GRUPIE IV

W pracy wych.-dyd. w przedszkolu nr 9 dużą uwagę przywiązuje się do poznawania  i podtrzymywania tradycji ludowych i świątecznych. Dlatego też w dniu 28.XI 2013 r.   w grupie IV przygotowano dla dzieci i rodziców zajęcia otwarte,  połączone z zabawami   i wróżbami andrzejkowymi. Uczestnicy zapoznali się z historią wigilii św. Andrzeja oraz dawnymi i współczesnymi wróżbami i zwyczajami. W trakcie zajęć dzieci i rodzice rozwiązywali przygotowane zadania, uczestniczyli we wróżbach, wspólnie zastanawiali się, co mogą symbolizować cienie woskowych kształtów. Dzieci z radością oczekiwały cukierkowych przepowiedni. Zajęciom towarzyszyła ciepła, radosna atmosfera dzięki ciekawym zabawom przy muzyce, pomagającym w zacieśnianiu więzi rodzinnych i koleżeńskich. Na zakończenie wykonano pracę plastyczną – „pajączek”-  techniką orgiami. Rodzice uważają, że takie zajęcia są bardzo potrzebne, gdyż dają im możliwość obserwacji swojego dziecka w grupie  i sprzyjają dobrej współpracy z przedszkolem.

ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA

W dniu 25 listopada obchodzimy ,,Święto Pluszowego Misia”. Z tej okazji w naszym przedszkolu zostało zorganizowane ,,Święto Pluszowego Misia ”. W każdej grupie zagościły pluszowe misie przyniesione przez dzieci z domu. Dzieci zaprezentowały wiersze i piosenki o misiach .Słuchały bajkę czytaną przez nauczycielkę pt.,,Kubuś Puchatek ”.Przeprowadziły ,,Misiowy masaż” do słów rymowanki. Nie zabrakło ciekawych zabaw i konkursów z misiem .Miło było pobawić się w przedszkolu własnym misiem przyniesionym z domu. Na zakończenie tego miłego dnia każde dziecko otrzymało małego misia.

  DZIECI LISTY PISZĄ, CZYLI LISTONOSZ W PRZEDSZKOLU Za niedługo mikołajki. Najwyższa pora na wysyłanie listów. Zaprosiliśmy więc do przedszkola  listonosz – panią Kasię, mamę Szymka i Wojtusia z grupy starszaków. We wtorek 19 listopada Każdy przedszkolak przyniósł na spotkanie własnoręcznie „napisany”  list do Mikołaja. Pani listonosz miała dla każdego dziecka przygotowaną kopertę, do której dzieci z przejęciem wkładały swoje listy i szczelnie je zamykały, by następnie przybić stempel Poczty Polskiej. Gotowe listy trafiały do wielkiego worka, który pani listonosz zaniosła na pocztę.Przesyłką „lotniczą” – jak poinformowała dzieci – trafią do właściwego adresata. Dlaczego czasami po wrzuceniu listu słychać było dziecięce westchnienia ulgi?!

PRZEDSZKOLNY KĄCIK „PALCE LIZAĆ” 13.11.2013 dzieci z gr. III w kulinarnym kąciku „Palce lizać” robiły krakersowe ciasteczka. Smarowały krakersy masą budyniową i składały. Górę ozdabiały masą, orzechami i rodzynkami. Następnie częstowały rodziców swoimi „wypiekami”.

Z WIZYTĄ NA POCZCIE Realizując tematykę,,Pan listonosz nosi listy-praca poczty” dzieci z gr.II 14 listopada wybrały się na wycieczkę na pocztę. Zapoznały się z pracą listonosza, oraz zwiedziły placówkę pocztową na oś. Nad Sołą.

  PRZEDSZKOLAKI W BIBLIOTECE

Dzieci z niecierpliwością oczekiwały na zapowiedzianą wcześniej wycieczkę do biblioteki. Nawet niesprzyjająca w tym dniu pogoda nie była przeszkodą. Bajka o zajączku czytana przez panią bibliotekarkę sprawiła, że wszyscy zapomnieli o szarości za oknem. Dzieci nie tylko zapoznały się z zasadami korzystania z księgozbioru i wypożyczania książek, ale same mogły je oglądać. Taka ilość kolorowych książek w jednym miejscu to dopiero przyjemność. Każdy znalazł coś dla siebie, od bajek o księżniczkach do książek o mieszkańcach oceanów i dinozaurach. Czas spędzony na oglądaniu i czytaniu szybko minął i trzeba było wracać na obiad oczywiście z wypożyczonymi książkami. Wszyscy zgodnie przyznali, że książka to najlepsza rzecz na niepogodę. Już cieszymy się na następne spotkanie, które będzie 11 grudnia.

  ZBOŻA ZJADAMY ENERGIĘ Z NICH MAMY.

Dzieci z gr.II realizując kolejny etap piramidy żywienia w akcji Akademia Zdrowego Przedszkolaka wybrały się w,, Kulinarną podróż do Włoch”, aby poznać przysmaki kulinarne tego państwa- makarony. Przypomniały sobie, co to są produkty zbożowe i omawiały kolejny produkt zbożowy jakim jest makaron .Zwróciły uwagę na różne kształty i nazwy makaronu. Wiele było radości i śmiechu przy zabawie,,Makaron spaghetti”. Dzieci zachowywały się tak jak gotowane spaghetti do momentu ,aż zawołałam : sos pomidorowy!!. Wtedy wolno było wstać i potrząsnąć rękami i nogami . Dużym zainteresowaniem cieszyła się bajka pt.,,Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka –Kulinarna Podróż do Włoch”. Po przeczytaniu bajki nastąpiła krótka pogadanka o makaronie oraz kolorowanie ilustracji do bajki. Nie zabrakło emocji przy zabawie,,Makaronowe witki”, gdzie dzieci na długie nitki z makaronu spaghetti nawlekały plastelinowe koraliki .W ten sposób powstały kolorowe witki ,które zostały włożone do wazonu. Dzieci nawlekając koraliki uczyły się delikatności i precyzji ,ćwiczyły koordynację wzrokowo-ruchową.

 

W kolejnym etapie programu „Zboża zjadamy energię z nich mamy”,dzieci z gr.IV dowiedziały się jak powstają oleje i z czego można je zrobić. Zwierzątka ze „Zdrowego Zakątka” uczyły dzieci rozpoznawania zdrowych i niezdrowych tłuszczów oraz produktów, w których występują, a chrupanie pestek słonecznika i dyni okazało się równie przyjemne jak jedzenie słodyczy.

CHRUP DLA ZDROWIA

„Chrup dla zdrowia”, pod takim hasłem 6 listopada odbyły się w naszym przedszkolu warsztaty kulinarne dla dzieci. To kolejne z cyklu zajęć promujących zdrowe żywienie. Warsztaty zostały przeprowadzone przez uczniów IV klasy Powiatowego Zespołu Szkół nr 10 w Kętach o specjalności technik kucharz wraz z opiekunami panią I. Blachą i M. Łysoń-Król. Dzieci obejrzały prezentację zatytułowaną „Chrup dla zdrowia”, poświęconą zdrowemu odżywianiu oraz wykorzystaniu warzyw i owoców w diecie dziecka przedszkolnego. Po prezentacji przedszkole zamieniło się w wielka kuchnię. Dzieci pod fachowym okiem przyszłych kucharzy przygotowywały koktajle owocowe i różnorodne kanapki. Samodzielne wykonanie kolorowych kanapek nawet „niejadki” zachęciło do spróbowania i chrupania, a smakowite zapachy tylko rozbudzały apetyty. Była to wspaniała lekcja pokonywania uprzedzeń i niechęci do zjadania owoców i warzyw. Dziękujemy opiekunom oraz uczniom  za pracę włożoną w przygotowanie i przeprowadzenie warsztatów.

  WIEM CO JEM, CZYLI PRZEDSZKOLAKI GOTUJĄ

We wtorek 29 października dzieci z grupy II rozpoczęły cykl zajęć poświęconych zdrowemu odżywianiu. O tym, że” jemy dla zdrowia!” wiedzą wszystkie przedszkolaki z naszego przedszkola. Trudno jest jednak zrezygnować z ulubionych słodyczy. Postanowiliśmy, więc zrobić „zdrowe ciasteczka”. Dzieci założyły czapki i fartuchy kucharskie, przygotowały deseczki oraz niezbędne produkty. Rękawy w górę i do dzieła! Nie tylko nam smakowało, a ile przy tym zabawy! Pysznościami wykonanymi przez dzieci zostali poczęstowani rodzice i pojawiły się prośby o przepisy. CIASTKA I – 2 łyżki kakao, 2 łyżki miodu, 2 szklanki płatków kukurydzianych, ¼ kostki masła, 1/3 szklanki cukru. Wszystkie składniki wymieszać z rozpuszczonym masłem i miodem. CIASTKA II- 152 g masła, 8 łyżek mleka, 1 szklanka cukru, 3 łyżki kakao, 3 szklanki płatków owsianych. Cukier, masło, kakao i mleko gotować do rozpuszczenia cukru. Dodać płatki i szybko ucierać, formować ciasteczka. CIASTKA III- 100g masła, 4 łyżki mleka, 3 łyżki miodu, 400g płatków kukurydzianych, 200g czekolady, wiórki kokosowe. Masło, miód i czekoladę rozpuścić, dodać mleko i wymieszać. Zestawić z ognia, dodać płatki i posypać wiórkami. Smacznego!

  CALINECZKA W PRZEDSZKOLU W dniu 28.X.2013 r. w naszym przedszkolu odbył się teatrzyk dla dzieci p.t. „Calineczka”. W baśniowej scenerii przedszkolaki z uwagą i przejęciem śledziły losy maleńkiej dziewczynki. Jej przygody wywołały silne emocje u dzieci i dużo radości. A wszystko to za sprawą aktorów ze Starego Sącza, którzy w umiejętny i ciekawy sposób potrafili zainteresować dzieci tym widowiskiem.

  Wycieczka do Wygiełzowa Przedszkolaki z dziewiątki na turystycznym szlaku. W poniedziałkowy poranek 10 czerwca nadeszła niecierpliwie oczekiwana przez dzieci z przedszkola nr 9 w Ketach pora wyjazdu na wycieczkę do Wygiełzowa. Dzieci zwiedzały zabytkowy skansen, posiadający bogate zbiory XIX wiecznej architektury drewnianej charakterystycznej dla mieszkańców Zachodniej Małopolski. Oglądały min, budynki w zagrodzie chłopskiej, zabudowania związane z przemysłem wiejskim (np. młyn)a także wyposażenie domów i ekspozycje związane z życiem codziennym mieszkańców wsi. Uczestniczyły w ciekawej lekcji pt. O pszczole, co w ulu mieszka. Dużym zainteresowaniem szczególnie u chłopców cieszyło się zwiedzanie dobrze zachowanych ruin gotyckiego zamku obronnego z XIII wieku malowniczo położonych na wzgórzu otoczonym bukowym lasem. Dzieci wróciły do przedszkola może trochę zmęczone, ale uśmiechnięte i pełne niezapomnianych wrażeń. Zdjęcia w galerii  _____________________________ Bajka o Śnieżce i 7 krasnoludkach Za górami, za lasami, mieszkała Śnieżka z krasnoludkami… to słowa znanej bajki, którą przedszkolaki z Przedszkola nr 9 w Kętach mogły obejrzeć 7 czerwca 2013r. Kiedy się rozpoczęła na twarzach dzieci najpierw pojawiło się zaskoczenie a potem uśmiech gdyż w role postaci z bajki o Śnieżce wcielili się ich rodzice i nauczycielki z przedszkola. Po trwających kilka miesięcy pracowitych przygotowaniach i próbach dzieci obejrzały niezwykłe przedstawienie. Pełne humoru, łączące wątki bajkowe i współczesne, w którym książę w nieodłącznych słuchawkach na uszach, jak przystało na XXI wiek pomocy dla Śnieżki szukał  przy użyciu laptopa. Dzieci mogły być dumne ze swoich rodziców, którzy pokonując tremę zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie w sposób godny profesjonalistów, dostarczając widzom doskonałej zabawy. Bajka została przygotowana przez działający w przedszkolu amatorski teatr rodziców założony z inicjatywy nauczycielek i dyrekcji przedszkola, a zaprezentowana  w sali Powiatowego Zespołu Szkół nr 10 w Kętach. Dziękujemy rodzicom i nauczycielom za tak wspaniałe przedsięwzięcie, za czas i pracę włożoną w jego przygotowanie oraz dyrektorowi Powiatowego Zespołu Szkół nr 10 w Kętach za udostępnienie sali konferencyjnej szkoły. yc3_2428  yc3_2530  yc3_2510       więcej zdjęć w galerii _______________________________________ Festyn rodzinny. 25 maja mimo soboty przedszkole wypełniał gwar zabawy. Jak co, roku rodzice wraz z dziećmi bawili się na festynie, który rozpoczął się przedstawieniem bajki o Czerwonym Kapturku w wykonaniu dzieci z przedszkolnego kółka teatralnego. Jedną z wielu atrakcji był występ grupy tanecznej „Fanky” przy siłowni Kesus Aktiv w Kętach. Mali tancerze w niczym nie ustępowali swoim starszym kolegom. Rodzice mogli między innymi spróbować potraw serwowanych dzieciom w przedszkolu, przygotowanych zgodnie z zasadami zdrowego żywienia propagowanego w akcji „Zdrowy Przedszkolak”. W czasie, gdy część dzieci korzystała z zabawy na trampolinie i dmuchanym zamku, a także w kąciku plastycznym, inne bawiły się wspólnie z rodzicami wraz z wodzirejem „Piko”, który prowadził zabawy przez cały czas trwania festynu. Dla odważnych strażacy przygotowali wspinaczkę i zjazd na linie. Niecierpliwie oczekiwaną przez dzieci atrakcją była wycieczka ciuchcią beskidzką po Kętach. Dobrej zabawy i humoru nie zepsuł nawet deszcz, który zaczął padać w trakcie festynu.    _______________________________________________

AKCJA  Bezpieczny przedszkolak w środowisku – viewer Prezentacja dla rodziców w zakładce – rady dla rodziców.

      __________________________________________ 9 kwietnia zorganizowany został wyjazd dzieci z grupy I( maluszki) i II wraz z rodzicami do teatru Banialuka w Bielsku Białej, na przedstawienie pt. Jaś i Małgosia. Wyjazd był okazją do zdobywania nowych doświadczeń a spotkanie z aktorami w prawdziwym teatrze dostarczyło dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń i dużo radości. CCF201304

____________________________________ WIELKANOCNE WARSZTATY. 20 marca rodzice razem z dziećmi mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach „dekoracje wielkanocnego stołu”, zorganizowanych we współpracy z Powiatowym Zespołem Szkół nr 10 w Kętach. Uczennice z klasy kelnerskiej i gastronomicznej zaprezentowały trzy odmienne, ale równie atrakcyjne propozycje nakrycia stołu wielkanocnego, przygotowały wielkanocne wypieki, uczyły także dekoracyjnego składania serwetek. Rodzice wykonywali również wspólnie z dziećmi ozdoby wielkanocne. Wspólna praca przebiegała w miłej przedświątecznej atmosferze. Zdjęcia w galerii _______________________________________________ BYĆ KOBIETĄ,…CZYLI DZIEŃ DZIEWCZYNEK W PRZEDSZKOLU. Dla każdej kobiety także i tej małej fryzura jest bardzo ważna. Dlatego 11 marca dziewczynki z naszego przedszkola mogły poczuć się jak prawdziwe kobiety. Zadbały o to uczennice z klasy fryzjerskiej z Powiatowego Zespołu Szkół nr 10 w Ketach, które na głowach dzieci wyczarowały fantazyjne uczesania, zamieniając przedszkole w salon fryzjerski. Co odważniejsi chłopcy także chcieli wyglądać elegancko i poddali się zabiegom fryzjerskim. Na zakończenie dziewczynki zademonstrowały swoje uczesania jak profesjonalne modelki. Dziękujemy za dostarczenie dzieciom wielu nowych wrażeń i dobrą zabawę. Zdjęcia z wydarzenia w galerii _______________________________________________________ CO SŁYCHAĆ U MALUSZKÓW? Za oknami jeszcze trochę śniegu, a w sali u maluszków  wiosenne zamieszanie. Mali ogrodnicy z zapałem sadzą cebulę, fasolę, wysiewają do doniczek nasiona różnych roślin. Chociaż trochę trudno uwierzyć, że z tych maleńkich nasionek wyrośnie taka duża marchewka, a z cebuli zielony szczypior, ale skoro pani Dorotka tak mówi… To trudna praca, bo ziarenka takie małe. Jeszcze tylko trzeba podlać i ogródek warzywny gotowy, można z niecierpliwością obserwować, co nam z tego wyrośnie.   dzieci2 dzieci1 dzieci dzieci4 dzieci3                 _________________________________________________________________ Uroczyste obchody Dnia Babci i Dziadka stały się w naszym przedszkolu tradycją. 30 stycznia w Domu Kultury w Kętach odbyło się przedstawienie pt, Bajki dla babci i dziadka. Za górami, za lasami…tymi słowami czytanymi przez babcię panią Zofię rozpoczęło się spotkanie z zaczarowanym światem bajek. Na scenie pojawiły się niezapomniane, urocze krasnale, czarownica straszyła nie tylko Jasia i Małgosię, groźny wilk szukał babci i Czerwonego Kapturka a Kot w butach łapał zające. Jak to w bajkach bywa wszystko zakończyło się szczęśliwie balem w pałacu. Mali aktorzy z dużym zaangażowaniem wcielili się w swoje role a teksty pełne humoru połączone z piosenkami i tańcami dostarczyły widzom dobrej zabawy i wielu wzruszeń. Gromkie brawa na zakończenie były w pełni zasłużone. DSC_7787 DSC_7794 DSC_7786 DSC_7791